АДХД


АДХД је стање за које је карактеристичан врло висок степен моторичке активности као манифестација врло високе активности ума. Иако се углавном сматра поремећајем, он то није. Људи са АДХД-ом се врло интелигентни и изразито маштовити. Деца са АДХД-ом делају без размишљања, хиперактивна су, имају проблема да се усредсреде на тему, односно задатак. Они најчешће разумеју шта се од њих очекује, али имају проблема да то и остваре, јер не могу да седе мирно, да фокусирају пажњу и да уоче детаље. Неуклапање у обичајена правила и одредбе друштва око њих их чини на неки начин непогоднима.

АДХД није изазван лошим родитељским вештинама, вишком шећера у исхрани или вакцинама.
АДХД је изазван биолошким факторима које још увек не познајемо и најчешће нестаје после пубертета, али постоји и одређени број људи код којих остаје цели живот. 

Наш циљ је помоћи детету, научити га да контролише своје понашање.
Eво неколико савета:
Минимизирајте одвлачење пажње. Нека дете седи близу наставника, али даље од прозора.
Користите фасциклу за домаће задатке за комуникацију са родитељима.
“Разбијте” задатке на кораке. Дајте јасна и кратка упутства везана за кораке, за које је потребно краће време за израду.
Дајте позитивну повратну информацију. Увек вребајте добра понашања.
Научите дете вештинама успешног учења. Подвлачење у тексту, бележење поред или испод текста, гласно читање помаже детету да се фокусира и запамти информацију.
Вршите надзор. Проверите да ли дете долази у школу/одлази из ње са одговарајућим књигама, свескама, прибором. Можете дете ставити у клупу са другим-одговорним дететом које ће га опомињати и помагати му да се фокусира.
Изградите позитивно мишљење детета о самом себи. Не истичите његове мане/неуспехе пред другом децом.
Укључите школског педагога и психолога.

Велики број познатих научника, уметника, глумаца имао је АДХД:
Albert Einstein, Thomas Edison, Bill Gates, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Salvador Dali, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Tom Cruise, Jim Carrey, Will Smith...
Наша деца ће их заменити, будимо поносни што радимо са њима!





Нема коментара:

Постави коментар